BOLESŤ KRČNEJ CHRBTICE

BOLESŤ KRČNEJ CHRBTICE
26. októbra 2020 Martin Hyben

➡️ 📝Rozhodol som sa napísať článok na túto tému najmä na základe svojich skúseností a praxe. Je to pomerne častý problém s ktorým ma navštevujú klienti. Aj bolesť krčnej chrbtice patrí do skupiny, ktorá sa často končí operáciou. Ale ani operácia nie je záruka toho, že bolesti odídu, alebo sa nevrátia v krátkom čase. Za najčastejší spúštač bolestí pokladám hlavne sedavé zamestnanie. Spustené ramená, ohnutý chrbát za stolom časom môže narobiť hlboké vrásky.

➡️ KDE JE PROBLÉM?🤷‍♂️
Z mojej praxe viem, že najčastejšia príčina bolesti krčnej chrbtice a to až v 90 % prípadov, je v spadnutých lopatkách. Spadnuté lopatky ťahajú svaly šije (trapézy), svaly na krku a tie ťahajú krčné stavce, ktoré sa zrotujú a začnú vytvárať tlak na platničky.
Tento problém sa väčšinou vôbec nerieši a pripisuje sa to stuhnutým svalom na šiji. Čo je síce pravda, ale príčinou stuhnutých svalov, sú práve spadnuté lopatky. A tak rokmi nastávajú vážne problémy s chrbticou. Protrúzia, hernia disku či neskôr až sekvester, teda prasknutie platničky, kde je už operácia naozaj nevyhnutná. 🔪Operácia krčnej chrbtice je dosť komplikovaná, kedže sa vykonáva cez prednú časť krku. Preto je dôležité tieto problémy nezanedbať a začať ich riešiť ešte v zárodku.
Pokladám za podstatné napraviť lopatky a stavce do správnej pozície 🏨chiropraxiou a uvoľniť tak tlak na stavce a platničky. Napravenie spôsobí zmiernenie bolesti, dokonca mnoho krát bolesť ustúpi úplne a nastáva postupná regenerácia.

➡️ PROTRÚZIA A HERNIA DISKU
Ak sa nerieši problém spadnutých lopatiek, po čase vznikne v chrbtici protrúzia alebo až hernia disku. Pod týmto termínom sa skrývaju stupne vysunutia platničky, ktorá už ale vytvára tlak na nervový koreň a to spôsobuje ešte väčšiu bolesť. Tieto problémy sa však stále dajú dobre napraviť 🏨chiropraxiou.

➡️ HORMONÁLNY HRB
Týmto termínom sa nazýva hrboľ, ktorý narastie na spodku zadnej časti krku. Je to spôsobené blokáciou krčného stavca C7. Tento problém okrem bolesti spôsobuje blokáciu štítnej žlazy a následne hormonálne problémy v tele. Preto je dôležité túto blokáciu odstrániť pomocou 🏨chiropraxie.

➡️ VERTIGO, MIGRÉNA ALEBO ZÁVRATE
Aj pri týchto ochoreniach je potrebné hľadať príčinu v blokácii krčných stavcov. Kontrétne sa jedná o stavce C1 (atlas) a C2 (axis).

Ako vidíte, taká krčná chrbtica môže mať na svedomí celý rad ochorení. Okrem iného aj zúženie cviev do hlavy, či celkovú hybnosť krku.

➡️ AKO SA SKUTOČNE VYLIEČIŤ A TENTO STAV SI AJ UDRŽAŤ?
Ak už pociťujete bolesti v krčenej chrbtici, alebo “len” stuhnutie šije, alebo Vás už v krčnej chrbtici niekedy seklo je potrebné spozornieť a začať problém riešiť. V prvom rade je dôležité dať lopatky a krčné stavce na správne miesto pomocou 🏨chiropraxie, kedže cvičenie s bolesťami je naozaj náročné a častokrát aj nebezpečné. Až potom odporúčam začať cvičiť. 🏋️‍♀️
☝️Ale pozor!
Lopatky padajú práve preto, lebo svaly sú povolené a natiahnuté. Ďalšie naťahovanie môže len uškodiť. ⛔️❌Preto neodporúčam žiadny strečing a ani naťahovanie chrbtového svalstva.

➡️ CVIČENIE
Z mojej praxe pri liečbe chronických bolestí krčnej chrbtice, ale aj celkovo chrbtice sa mi najviac osvedčili cviky s činkami. Tie pokladám za najúčinejšie, kedže sa dá veľmi dobre regulovať záťaž a tak dochádza k progresínemu posilňovaniu svalov. 💪

Samozrejme striktná technika a primerané hmotnoti. Všetky cviky na chrbát by mali byť vykonávané bez výpúšťania ramien s dôrazom na vrcholovú kontrakciu.

Okrem kvalitného tréningu chrbta netreba zabúdať ani na svaly ramien. Obvzlášť na ich zadnú časť, na ktorú sa často zabúda. Tu sa mi najviac osvedčil cvik s názvom rozpažovanie v predklone, ktorý vidno v posilňovniach málokedy.

Kto sa bojí na začiatku činiek môže cvičiť môj obľúbený cvik “Superman”, ktorý takisto pôsobí aj na vrchnú časť chrbta.

💉Bez liekov to ide lepšie. 😊

—————————————————————

🏨 CHIROPRAXIA 🏨

➡️ Seklo Vás? Alebo Vás niečo bolí?

💡 Komplexné riešenie príčiny problému, nielen dôsledku.

🏥 Konzultácie prípadov vyžadujúcich si operáciu.

💪 Cvičebné programy v kombinácii s chiropraxiou na odstránenie dlhodobých chronických problémov a bolestí.

💊 Bez tabletok, injekcií a inéj chémie to ide lepšie.

Info:
➡️ https://martinhyben.sk/chiropraktik/ 💻
➡️ hyben.martin@centrum.sk 📪
➡️ 0907 942 851 ☎️