HRUDNÁ CHRBTICA

HRUDNÁ CHRBTICA
26. októbra 2020 Martin Hyben

➡️ 📝Rozhodol som sa napísať článok na túto tému najmä na základe svojich skúseností a praxe. Je to pomerne častý problém, s ktorým ma navštevujú klienti. Hrudná chrbtica je veľmi špecifická oblasť a nie vždy sa problém prejavuje bolesťami. Môžu to byť aj problémy, ktoré nemusí nikto spájať práve s chbrticou. Za spúšťačmi problémov môže byť hrbenie sa, či nesprávne dvíhanie bremien, ale aj psychika🤯.

Práve Tá môže prispieť k vážnejším problémom. Veľa starostí🤯, smútok☹️, či hnev😡 chrbát “ohýňa” práve v tejto časti.

V minulosti som sám mal problémy v hrudnej chrbtici, napriek tomu, že som to ani netušil, pretože som bolesti nemal žiadne, ale mal som problémy s dýchaním, čo mi narobilo poriadne vrásky na čele.

Absolvoval som všetky dostupné vyšetrenia🏨, no diagnóza nikde. Napriek tomu problém tam bol.

➡️ KDE JE PROBLÉM?🤷‍♂️
Ohnutý chrbát spôsobuje vytláčanie rebier smerom von od tela a stavce idú dnu, alebo sa môžu zrotovať a vzpriečiť.
Niekedy býva spriečené len jedno rebro a bolesti môžu byť veľmi veľké.

Preto pokladám za dôležité, rebrá napraviť a stavce vytiahnúť pomocou chiropraxie.

Ak je hlavný problém v hrudnej chrbtici, je potrebné najprv skontrolovať kríže, ktoré môžu vytvárať tlak na túto časť chrbtice medzi lopatkami.

Z mojej praxe viem, že v hrudnej chrbtici sú stavce najčastejšie vo ventrolistéze teda vpadnuté dnu. Veľmi zriedkavo sa vyskytuje retrolistéza, teda vypadnuté von. Preto 🚫neodporúčam vytváranie tlaku na hrudnú chrticu, ktorý spôsobí ešte väčšiu ventrolistézu.

🎯Segmentálne napravenie stavcov a rebier ich dá do správnej pozície a zabezpečí okamžitú úľavu od bolestí 😊a problémov, ktoré spôsobili a vytvára vhodné prostredie na následnú regeneráciu. Chiropraxia sa ukázala ako 💪veľmi účinná pri liečbe a úľave od bolestí hrudnej chrbtice, ale aj iných ťažkostí.

➡️ INÉ ŤAŽKOSTI SPÔSOBENÉ HRUDNOU CHRBTICOU
Ťažkosti s dýchaním
Aj za problémovým dýchaním môže byť blokáda v hrudnej chrbtici.
Pochopiteľne, ak s tým nie je spojená horúčka, či iné symptómy. ✅

Na problémové dýchanie, samozrejme, treba dať pozor, kedže nedostatok kyslíku v tele môže spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie.

Srdcové záležitosti🧡
Aj za pichaním pri srdci, tlaku na hrudi, či tlaku až bolesťami hlavy, možno hľadať blokádu v hrudnej chrbtici. Často sa stáva, že prichádzajú ku mne ľudia, ktorí absolvovali všetky vyšetrenia srdca, no, na nič im neprišli a problém bol v chrbtici.

Tieto problémy sú závažné, pretože vyvolávajú u človeka strach a paniku🙀, čo ich ešte umocní, alebo sa pridružia ďalšie ťažkosti. Preto ich riešenie by ste nemali odkladať.

Pokiaľ, sú už v chrbtici 👨‍⚕️lekárske nálezi, tieto problémy môžu byť o to závažnejšie. Ale v hrudnej chrbtici bývaju zriedkavejšie ako v krížovej, či krčnej časti.

➡️ AKO DVÍHAŤ BREMENÁ
Veľmi častým spúšťačom je nesprávne dvíhanie bremien. Treba si dávať pozor na ohnutý chrbát.
Pred dvíhaním je podstatné vystrieť celý chrbát, spojiť lopatky, spevniť sa a následne dvíhať bremeno hlavne cez nohy, nie cez chrbát. Vtedy je telo pripravené dvíhať. V opačnom prípade sa nám to môže škaredo vypomstiť.

➡️ AKO SA SKUTOČNE VYLIEČIŤ A TENTO STAV SI AJ UDRŽAŤ?
Ak už pociťujete bolesti v hrudnej chrbtici, či iné ťažkosti, alebo Vás už v hrudnej chrbtici niekedy seklo, je potrebné spozornieť a začať problém riešiť. 🤔

Pozor na cvičenie👯‍♀️. V prípade blokády hrudnej chrbtice nemusí byť cvičenie prospešné. Pretože napínanie svalov môže blokádu ešte zhoršiť a tým aj prehĺbiť napr. problémy s dýchaním. Ak teda pocitujete bolesť pri cvičení, určite necvičte. ⛔️

Vhodnejšie je začať chiropraxiou a následne, ak je to potrebné, cielene cvičiť.
Cvičenie by malo byť zamerané na sťahovanie svalov v oblasti hrudnej chrbtice, aby sa zamedzilo chronickému “hrbeniu sa”.

Svaly sú tu povolené, preto ďalšie naťahovanie môže len uškodiť. ⛔️❌Neodporúčam žiadny strečing a naťahovanie chrbtového svalstva.

Na cvičenie okrem činiek sa mi osvedčil aj závesný systém TRX, na ktorom sa dá cielene zamerať na svaly strednej časti chrbta a ,samozrejme, cvik “superman”

Ďalšia možnosť, ktorá sa mi veľmi osvedčila pri liečbe hrudnej chrbtice je chôdza v prírode s paličkami (nordic walking) 🚶
Posilníte oslabené pľúca, srdce❤️a zapojíte do práce aj svaly chrbta.

Dúfam, že bol článok pre Vás prospešný a budem vďačný za každé zdieľanie 😊👍

💉Bez chemických liekov to ide lepšie. 😊

—————————————————————

🏨 CHIROPRAXIA🏨

🎯 Segmentálne naprávanie, bez použitia rotácii

💡 Komplexné riešenie príčiny problému, nielen dôsledku.

🏥 Konzultácie prípadov vyžadujúcich si operáciu.

💪 Cvičebné programy v kombinácii s chiropraxiou na odstránenie dlhodobých chronických problémov a bolestí.

💊 Bez tabletok, injekcií a inéj chémie to ide lepšie.

Info:
➡️ https://martinhyben.sk/chiropraktik/ 💻
➡️ hyben.martin@centrum.sk 📪
➡️ 0907 942 851 ☎️