Krčná chrbtica

Krčná chrbtica
6. augusta 2017 Martin Hyben

Krčná chrbtica

Normálny priesvit kanála krčnej chrbtice od úrovne C3 po C7 je 16-18 mm. O zúžení, alebo spinálnej stenóze krčnej chrbtice hovoríme, ak priemer kanála je menší ako 11 mm.

Drieková chrbtica

Röntgenologicky je centrálna stenóza definovaná ako zúženie predozadného (AP) priemeru kanála pod fyziologicky rozmer 14 mm a zúženie vzdialenosti medzi telami stavcov pod 12 mm (v úrovni L2).

Osteochondróza /osteoporóza/

Je progresívne systémové ochorenie charakterizované úbytkom kostnej hmoty a poruchami mikro architektúry kostného tkaniva s následným zvýšením fragility /krehkosti/ kostí a tendenciou k zlomeninám.

Kosti sú živým tkanivom a pozostávajú hlavne s kolagénu a vápnika. Kolagén a vápnik prepožičiavajú kosti pevnosť potrebnú na podporu hmotnosti väčšej ako Vaša telesná hmotnosť. Umožňujú tiež kosti mierne sa “poddávať”, takže kosť zostáva mierne pružná a tak ľahko sa nezlomí.

Syndróm kaudy /caudy equiny/

Jej symptómy sú:

  • chronická bolesť chrbta
  • necitlivosť
  • znecitlivenie v oblasti panvy, alebo končatín
  • črevné problémy
  • problémy s močením
  • bolesti chrbta

Cauda equina

Je zakončenie miechy obsahujúca nervové zväzky, ktoré pripomínajú “konský chvost”. Jedná sa o vzácne, ale veľmi bolestivé ochorenie, ktoré vzniká pri zranení chrbtice, zlomenine stavcov, hernii platničky, alebo v dôsledku útlaku nervov nádorom. Utlačené nervy spôsobujú veľmi silné bolesti, znecitlivenie a brnenie v dolnej časti chrbta, zadku a stehien. Nutný je chirurgický zákrok, ktorý zabráni ďalšiemu útlaku nervových štruktúr a predíde tak neskorším komplikáciám ako je inkontinencia, neschopnosť udržať stolicu, paralýza a trvalé postihnutie nervov.

Bechterevova choroba

Ide o chronické zápalové ochorenie, postihujúce prevažne SI spojenie a intervertebrálne kĺby s postupným tuhnutím chrbtice. Vzniká kostené premostenie priestoru.

Cervikobrachiálny syndróm

Bolesti v krčnej chrbtici prenikajú do hornej končatiny a nemajú ráz koreňového syndrómu (nie je porucha reflexov, citlivosti) maximum bolesti je v ramene a paži. Najčastejšou príčinou sú blokády krčnej chrbtice.

Hemangióm

Je nezhubný nádor zložený z krvných ciev. Miesto vzniku je endotel – jednovrstvová bunková vrstva, ktorá vystiela všetky krvné cievy až po najmenšie rozvetvenia – kapiláry. Všade tam, kde sú krvné cievy sa preto môžu vyskytovať hemangiómy, napr. na koži, vo vnútorných orgánoch ale aj v kostiach a svaloch. O hemangiomatóze sa hovorí, keď súčasne existuje viacero hemangiómov.

Mozgová lézia

Výraz popisuje poškodenie, zjazvenie, alebo zničenie akejkoľvek časti mozgu. Lézie môžu byť lokalizované do jednej časti mozgu, alebo môžu byť rozšírené v rôznych častiach mozgu. Počiatočná škoda môže byť tak malá, že sa neobjavujú žiadne počiatočné symptómy, ale postupne v priebehu doby môžu lézie zjavné fyzické negatívne zmeny a poruchy.

Rakovinové ochorenia

Niektorý typy rakovinových ochorení, ako napríklad mnohopočetný myelóm, sa objavujú v kostiach a postihujú nezriedka aj chrbticu. Ďalšie druhy rakovinových ochorení postihujú síce rôzne iné časti tela, ale môžu sa rozšíriť aj do chrbtice. Kostné metastázy vznikajú rozšírením rakovinových buniek z ich pôvodného miesta do kosti. Do kosti zasahujú najčastejšie bunky rakoviny prsníka, pľúc a prostaty, pričom veľmi často je postihnutá práve chrbtica.

Lumboischiatický syndróm

Je akútny, bolestivý stav, kedy dislokovaný stavec a jeho platnička, alebo stiahnutý sval atakujú ischiatický nerv.

A – jednoduchý koreňový útlak (prejaví sa bolesťou a iritáciami, nie sú porušené reflexy, ani svalová sila).
B – väčší útlak (spôsobuje oslabenie určitej svalovej skupiny, výpadok reflexov a citlivosti).

Piriformis syndróm

Jedná sa tak isto o atak sedacieho nervu, ktorého sa tento sval dotýka. Tento stav signalizuje, že príslušný nerv má z nejakého dôvodu “málo miesta”. Štandardne je to spôsobené dislokáciou kĺbov. Bolesť je signálom energetickej nepriechodnosti po stiahnutí svalov.