Ochorenia kĺbov a tela

Ochorenia kĺbov a tela
6. augusta 2017 Martin Hyben

Bedrový kĺb

Koxartróza /artróza bedrového kĺbu/je degeneratívne nezápalové kĺbové ochorenie, pri ktorom dochádza k poruche obnovy kĺbovej chrupavky a jej následnej degenerácií. V náväznosti na ňu dochádza k postupným chorobným zmenám mäkkých tkanív kostí a často aj k tvorbe osteofytov. Toto ochorenie prináša obmedzenia, starosti, bolesť, zmenu mechanických vlastností bedrového kĺbu a často býva v neskoršom veku príčinou invalidity. Následne je nutná operácia.

Druhy operácií bedrového kĺbu

Artroskopia

Zákrok, prostredníctvom ktorého sa odstraňujú fragmenty chrupky, alebo kostí. Pri pokročilom stave má artroskopia len veľmi malú účinnosť.

Implementácia endoprotézy

Cieľom tejto operácie je výmena bedrového kĺbu za umelý. Životnosť náhrad bedrových kĺbov je asi 18 – 20 rokov.

Endoprotézy delíme:

  1. podľa počtu nahradených plôch na totálne a čiastočne
  2. podľa spôsobu fixácie kosti na cementové, necementové a hybridné

Koleno

Gonartóza /artróza kolenného kĺbu/ je degeneratívne, nezápalové kĺbové ochorenie, pri ktorom dochádza k poruche obnovy kĺbovej chrupavky a jej následnej regenerácií. V náväznosti na ňu dochádza k postupným chorobným zmenám mäkkých tkanív kostí a často aj k tvorbe osteofytov. Toto ochorenie prináša obmedzenia, starosti, bolesť, zmenu mechanických vlastností kolenného kĺbu. Koleno je najviac zaťažovaný kĺb a počas života každý človek trpí určitou bolesťou tohoto kĺbu. Čo sa týka anatómie kolena, kosti sú jeho oporou, svaly zabezpečujú pohyb a väzivá stabilizujú kolenný kĺb do správnej pozície. Povrch kolenného kĺbu je pokrytý chrupavkou.

Palec nohy

Vybočený palec je deformita a zhrubnutie kĺbu palca na nohe, ktorá tiež spôsobuje jeho vybočenie k vonkajšej strane chodidla. Toto ochorenie je často spojené s veľkými bolesťami a stratou hybnosti palca vrátane problému s chôdzou. Choroba je spojená s dislokáciou kĺbu palca a aj následným poklesnutím priečnej klenby nohy. Stav sa môžte zhoršiť aj nosením nesprávnej obuvi, vysokých topánok u žien, alebo nadmerným preťažovaním chodidla.