Ochorenia zápästia, lakťa a ramena

Ochorenia zápästia, lakťa a ramena
6. augusta 2017 Martin Hyben

Zápästie

Syndróm karpálneho tunela

Je ochorenie, pri ktorom je fyzickou príčinou stlačenie stredového mediánneho nervu v oblasti zápästia. Na základe toho dochádza k poruche toku endoneurálnej tekutiny, ako aj prekrvenia nervu. Nerv prechádza v oblasti zápästia zúženým miestom, tzv. karpálnym tunelom spolu so šľachami, ktoré ohýbajú prsty a palec.

Tu z rôznych príčin dochádza k stlačeniu buď zhrubnutím väzivových štruktúr kryjúcich tunel, alebo zmnožením tkaniva vo vnútri tunela. Najčastejšia príčina je dislokácia niektorej kosti zápästia. ak je toto ochorenie podmienené systémovou poruchou, môže sa vyskytovať u pacientov s poruchou funkcie štítnej žľazy, alebo obličiek. Syndróm karpálneho tunela je jedným z najčastejších atakov ruky, ktorý je tiež nazývaný útlakovým syndrómom. Syndróm je tiež často aplikovaný ako popiska pre každého s bolesťou, necitlivosťou, opuchom, alebo pálením zápästia.

Lakeť

Nazývaný aj “tenisový lakeť” predstavuje silnú bolesť a niekedy aj stratu hybnosti v oblasti lakťa. Týmto ochorením trpí mnoho ľudí , ktorí s tenisom nemajú nič spoločné. Podobne ako “golfový lakeť” vie potrápiť ľudí každého veku a rôznych profesií. Človek má často kvôli bolesti problém vykonávať každodenné činnosti a denné úkony.

Rameno

Zamrznuté rameno

Je názov používaný pri silnej bolesti ramenného kĺbu, často spojenou so stratou hybnosti ramena. Ostrá bolesť, kvôli ktorej sa budíte, alebo nemôžete zaspať Vám nedovoľuje vykonávať bežné denné činnosti. Aj najmenší pohyb ruky spôsobuje človeku veľké problémy a klasická liečba je často dlhodobá a veľakrát málo účinná. Na liečbu sa v bežnej lekárskej praxi využívajú nesteroidné antireumatiká v kombinácií s analgetikami, lieky na uvoľnenie svalových kŕčkov, ale aj lieky na spanie. Pacient má často nočné bolesti a nedokáže spať na postihnutej strane. V prípadne neúčinnosti bežnej liečby sa používajú lokálne obstreky a v indikovanom prípade aj kortikoidy podávané lokálne priamo do postihnutého miesta.